تابلوهای گچ­بری و نقاشی

نمونه­ هایی از تابلوهای گچ­بری به جا مانده از کاخ ­های صفوی از دیگر اشیاء گران­ بهای این موزه­ اند که حتی در موزه­ ی ایران هم کمتر اثری از آنها می­ توان یافت.

تابلوهای نقاشی موزه نیز مجموعه­ ای ارزنده از آثار هنری نقاشان اروپایی و ارمنی هستند. این تابلوها که بر روی کرباس، پوست، چرم، فلز و شیشه کشیده شده­ اند، اکثراً موضوعاتی مذهبی دارند، مانند تولد مسیح، رویدادهای زندگی او و حواریون، تمثال مریم مقدس و... در کنار این تابلوها تصاویری نیز از رجال ایرانی و چهره­ های معروف ارمنی با لباس­ های مخصوص ارمنیان جلفا دیده می­ شود. از آثار منحصر به فرد این موزه سیاه قلمی است از چهره­ ی حضرت ابراهیم منسوب به رامبراند.

بخشی از موزه­ی کلیسای وانک به آثار نقاش ارمنی، آبراهام گورگِنیان (1907-1967م) اختصاص دارد. گورگِنیان در آثار خود نقوش سنگ قبرهای موجود در قبرستان­ ها و محوطه­ های کلیساهای جلفا را، که مربوط به سال­ های 1600-1950م است، کپی­ برداری کرده. این تابلوها در نگاه اول یک اثر گرافیکی ساده به نظر می­ رسند، اما با کمی دقت می­ توان به ارزش هنری و معنوی آنها پی­ برد. نقوش این سنگ قبرها بیانگر تنوع مشاغل، آداب و رسوم، لباس­ ها، طبقات اجتماعی ارمنیان جلفا و... و نیز معیارهای زیباشناختی زمان خود هستند.


 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم